Jak przygotować grunt pod trawnik.

Przygotowanie gruntu pod trawnik jest jednym z ważniejszych zabiegów, które trzeba wykonać. Aby trawa rozwijała się w odpowiedni sposób warstwa urodzajnej gleby musi mieć około 10-20 cm. Najlepiej by teren pod trawnik był jak najbardziej płaski. Podłoże powinno być przepuszczalne, żyzne i umiarkowanie wilgotne.

Na samym początku oczyszczamy powierzchnie z gruzu, kamieni, śmieci. Gdy uprzątniemy wszystko, należy nisko skosić wszystkie chwasty. Używamy do tego kosy spalinowej lub kosiarki. Po skoszeniu przekopujemy teren szpadlem lub widłami amerykańskimi- w przypadku małych powierzchni. Jeżeli mamy spory kawałek działki możemy do tego celu użyć glebogryzarki lub bron. Należy pamiętać by w glebie nie pozostały resztki korzeni, takich roślin jak perz, mniszek lekarski, koniczyna. Pozostawienie korzeni spowoduje powrotne odrastanie roślin, co wpływa na jakość trawy.

Gdy gleba jest uboga i sucha trzeba dodać do niej świeżej gleby ogrodowej, substratu torfowego oraz trochę gliny by podłoże trzymało wodę. Jeżeli natomiast mamy glebę gliniastą musimy dodać rozluźniacza w postaci żwiru i piasku. Można także dodawać nawozy o przedłużonym działaniu. Odczyn gleby jaki wymagany jest dla trawników waha się od pH 6-6,5. Jeżeli nasza gleba jest zbyt kwaśna, obniżamy odczyn stosując wapno lub nawozy mineralne zawierające związki wapnia. Gdy zdarzy się, że podłoże okaże się za bardzo zasadowe, stosujemy nawozy zakwaszające podłoże, np. siarczan amonu lub saletrę.

Po wymieszaniu wszystkich frakcji ze sobą przystępujemy do wyrównywania terenu. Możemy to wykonać grabiami lub specjalnymi maszynami do wyrównywania (zagęszczarka). Po wyrównaniu terenu należy zwałować glebę, aby nie zapadała się.

Gdy wyrównamy teren jeszcze raz grabimy teren pod trawnik by górna warstwa gleby nie była zbita. Zbyt mocno ubita gleba, powoduje słabe wschody nasion traw. Po lekkim spulchnieniu grabiami podlewamy podłoże.

Po wykonaniu powyższych czynności przystępujemy do zakładania trawnika z siewu lub trawnika z rolki. Pamiętajmy by pogoda była raczej pochmurna niż bardzo słoneczna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Trawniki i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz