Choroby wrzosów, jak z nimi walczyć ?

Wrzosy to bardzo ciekawe rośliny. Jeżeli posadzimy je w odpowiednim miejscu, a lubią słońce, oraz zapewnimy im kwaśną, lekką i przepuszczalną ziemię będą zdrowo rozrastały się i obficie kwitły oraz cieszyły oczy, aż do późnej jesieni. Jednak nieprawidłowa uprawa, niewłaściwie dobrane stanowisko, gleba, mogą być przyczyną pojawiania się chorób grzybowych, mniej lub bardziej poważnych. Niektóre z nich potrafią doprowadzić do śmierci rośliny, gdy nie zostaną zwalczone w odpowiednim czasie. Jedną z częstych chorób wrzosów jest szara pleśń. Na liściach i łodygach wrzosów pojawiają się wodniste plamy. W wilgotnym otoczeniu oraz wraz z kroplami wody zarodniki przemieszczają się na inne części roślin i dokonują infekcji. Porażone liście i pędy obumierają a na ich powierzchni widać szary, pylący nalot.

Szara pleśń

Szara pleśń

Aby zapobiec pojawieniu się szarej pleśni (grzyba gronkowca szarego) należy podlewać rośliny na ziemię, tzn. musimy unikać zwilżania roślin, szczególnie późnym wieczorem. Naturalnym sposobem pozbycia się choroby jest palenie chorych pędów i całych roślin, jeżeli chcemy użyć preparatów chemicznych to musimy zastosować preparat Kaptan zawiesinowy 50 WP w stężeniu 0,2 %, Sumilax 500 SC w stężeniu 0,1 % lub Euparen Multi 50 WG w stężeniu 0,2 %.

Kolejną groźną chorobą występującą na wrzosach jest mączniak prawdziwy. Na naszych wrzosach zauważymy biały, mączysty nalot, który pokrywa powierzchnię liści lub całych pędów. Pędy lub liście wyglądają jakby były opruszone mąką. Chorobie sprzyja wysoka wilgotność powietrza lub zbyt gęste sadzenie roślin. Rośliny mocno zaatakowane przez grzyba mogą obumierać i nie wyglądają efektownie. Aby nie dopuścic do powstania choroby nie podlewajmy wrzosów o późnych porach wieczornych. Unikniemy choroby sadząc wrzosy w odpowiednich odstępach. Duże zachwaszczenie wokół rosnących wrzosów też jest wektorem pojawiania się choroby grzybowej. Unikniemy mączniaka jeżeli nasze wrzosy będą rosły w odpowiednich odstępach, zaniechamy podlewania roślin wieczorami albo będziemy profilaktycznie opryskiwali nasze rośliny preparatami grzybobójczymi. Jeżeli nasze wrzosy zostaną już zaatakowane przez chorobę grzybową opryskujemy rośliny fungicydami, jak np. Topsin M 500 SC w stężeniu 0,1 %, Siarkol Extra 80 WP w stężeniu 0,3 %, Baymat Ultra 0,015 AE lub Discus 500 WG w stężeniu 0,03 %.

Kolejną dość często wystepującą chorobą jest antraknoza. Na pędach wrzosów możemy dostrzec okrągłe plamy, które pojawiają się na liściach. Antraknoza powoduje opadanie liści z łodyg w dużych ilościach, szczególnie powyżej skupiska wystepowania grzyba. Antraknoza jest groźna choroba, bo gdy nie zauwazymy jej w odpowednim czasie, zarodnie wyprodukują zarodniki, które zarażą inne wrzosy rosnące wokół. Aby pozbyć się choroby, gdy tylko zauważymy objawy chorobowe musimy opryskać nasze rośliny preparatami Sarfun 500 SC w stężeniu 0,1 % lub Dithane NeoTec 75 WG w stężeniu 0,2 %.

Zatem aby nasze wrzosy zdrowo wyglądały musimy co jakiś czas je oglądać i prawidłowo pielęgnować, bo wcześnie zauważone przez nas objawy chorób grzybowych pozwolą na szybsze wyeliminowanie patogenów grzybowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Choroby i szkodniki i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz