Zdrowie rośnie na grządkach

  Z coraz większą nieufnością przyglądam się owocom i warzywom w sklepie. Mam zwyczaj ich wąchania. Serio. Biorę jabłko lub główkę sałaty i podtykam sobie pod nos. Uwierzcie mi, coraz mnie pachną naturalnym aromatem. Śliczne, błyszczące, jędrne (nawet zimą!) wzbudzają moją coraz większą nieufność. Przypominają twarz kobiety po zabiegach z botoksu.

rzodkiew jak malowana

Cieszę się, że mam kawałek ogródka za miastem. Że warzywa tam wysiane są zdecydowanie bardziej zdrowe niż te ze sklepowej półki. A jak pachną!!!

   Uprawa warzyw nie jest czymś skomplikowanym. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, pilnować młodych siewek przed szkodnikami i chorobami, a pielenie potraktować jako okazję do opalania (jeśli już ktoś chronicznie nie znosi tej czynności)

Samodzielne wyhodowanie warzyw daje nam pewność, że będą one świeże i bez szkodliwych substancji. Styczeń i początek lutego są najlepszym czasem na to, aby zaopatrzyć się w nasiona. Musimy pamiętać o tym, że nasiona najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach ogrodniczych. Warto zwrócić uwagę na ich datę ważności oraz stan opakowania np. ślady zawilgotnienia. Prześledźmy co i kiedy zasiać w naszym ogródku.

      Pod koniec lutego i na początku marca, jeżeli oczywiście mamy taką możliwość, zajmujemy się przygotowaniem roślin na rozsady. Nasiona warzyw siejemy w skrzynkach, które trzymamy w nasłonecznionym i ciepłym miejscu. Dotyczy to przede wszystkim takich warzyw jak por, seler, wczesne i średniowczesne odmiany sałaty oraz pomidora, kalarepa, brokuły, papryka, kapusta biała czy kalafior. Przy dobrej pogodzie, pod koniec marca, możemy zacząć wysiew do gruntu dymki oraz czosnku, a także przesadzać przygotowane wcześniej rozsady sałaty.

      Kwiecień i maj będą jednymi z najbardziej pracowitych miesięcy. W pierwszej połowie kwietnia sieje się wczesną i średniowczesną marchew, koper, rzodkiewkę. Mniej więcej w połowie miesiąca cebulę i buraki ćwikłowe. Z nadejściem kwietnia przenosimy do gruntu rozsadę wczesnych odmian sałaty, kalarepy, kapusty białej, kalafiorów, porów oraz selerów.

W pierwszej połowie maja wysiewamy do gruntu groch oraz fasolę. W naszym ogrodzie powinny znaleźć się już sadzonki pomidorów. Od połowy maja warunki sprzyjają sianiu do gruntu średniowczesnych odmian marchwi. W drugiej połowie miesiąca sadzimy także wysiane na początku kwietnia ogórki.

     Początek czerwca jest ostatnim dzwonkiem, aby zasadzić pomidory, paprykę, kapustę i ogórki do późnych zbiorów. Do gruntu możemy nadal wsadzać takie rośliny jak buraki ćwikłowe, fasolę szparagową, koper i późne odmiany marchwi. Przy dużej wilgoci w lipcu, mamy możliwość siania buraków z przeznaczeniem na przechowywanie. Jest to także czas, kiedy mamy szansę na wysiew późnych odmian rzodkiewki i fasoli karłowatej. W drugiej połowie lipca sadzi się wprost do gruntu kapustę pekińską.

       Jeżeli chodzi o wysiew warzyw, to w kolejnych miesiącach nie mamy już wiele możliwości. Warto jednak w sierpniu zasadzić szczypiorek. Troszcząc się o przyszłoroczne zbiory, w październiku posadźmy zimową marchew oraz czosnek.  Pamiętajmy, że termin sadzenia i wysiewu będzie miał duży wpływ na zbiory.

Dla ułatwienia podaję tabelkę, jako ściągę co, jak i kiedy siać.

kiedy wysieać nasiona

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sadzenie Roślin i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Zdrowie rośnie na grządkach

  1. Anna pisze:

    Ciekawy artykuł, ale ciężko się zmobilizować do jakichkolwiek prac, gdy za takie mrozy ;) , Czekam na kolejne artykuły w tym temacie.

Dodaj komentarz