Dobór odmian thuji na wysokie żywopłoty

Thuje, to pierwsze rośliny jakie przychodzą nam na myśl, jeśli chodzi o żywopłoty. Nic dziwnego, spełniają wszystkie warunki idealnego zielonego parawanu. Mają odpowiednią wysokość i ładny pokrój, a do tego piękny, trwały kolor. Większość dobrze znosi cięcie, są gęste i od razu tworzą pożądaną przesłonę. Te zalety sprawiają, że dokładamy wszelkich starań, by zapewnić im dobre warunki we własnych ogrodach, choć mają niemałe wymagania. Jeśli marzy Ci się zielone ogrodzenie, to ostatni dzwonek przed zimą, by założyć swój własny żywopłot z żywotników. Pomożemy Ci wybrać najlepsze odmiany.

Przede wszystkim zastanów się czy masz czas na cięcie swoich roślin. Przykładowo odmiana żywotnika zachodniego ‘Brabant’ wymaga regularnego strzyżenia, gdyż mocno rośnie. Jeśli nie lubisz tego zajęcia wybierz odmianę ‘Smaragd’ , ‘Aureospicata‘ lub ‘Aurescens’ tego samego gatunku o utrzymującym się pokroju wąsko stożkowym.

Gęsta ściana żywopłotu utworzona z thuji occidentalis

Kolejno wybierać można w różnych barwach żywopłotu. Zwarta, wysoka ściana będzie mocnym, zauważalnym elementem w Twoim ogrodzie, dlatego ważne jest dobranie odpowiedniej pod tym względem odmiany. Najciemniejsze, szmaragdowe listowie ma odmiana ‘Smaragd’, soczyście zielony jest żywotnik olbrzymi ‘Kórnik III’ (końcówki pędów są żółte), a nieco jaśniejszy żywotnik zachodni ‘Brabant’, najjaśniejsza jest żółta ‘Aurescens’ (zimą złocistobrązowa). Ciekawe gałązki ma odmiana żywotnika olbrzymiego ‘Zebrina’, gałązki są zielone z poprzecznymi żółtymi paskami.

By ułatwić wybór idealnej rośliny do Twojego ogrodu przybliżamy sylwetki najpopularniejszych w Polsce odmian żywotników stosowanych na żywopłoty

Thuja occidentalis ‘Aurescens’


thuja_occidentalis_aurescens
Thuja occientalis Aurescens

– Żywotnik zachodni ‘Aurescens’. Polska, wąsko stożkowa odmiana, rośnie dość szybko, po 10 latach osiąga ok. 3 m wysokości. Ma żółto zabarwione liście, szczególnie intensywne wiosną na młodych przyrostach. Aby wybarwiała się na piękny złocisty kolor wymaga stanowisk słonecznych. Należy ją sadzić co 70 cm.

Thuja occidentalis ‘Brabant’ – Żywotnik zachodni ‘Brabant’. Kolumnowa odmiana o najszybszym wśród żywotników wzroście (zaleca się przycinać ją dwa razy w sezonie). Nie cięta może osiągnąć nawet 10 m. Należy ją sadzić zależnie od pożądanego efektu zagęszczenia co 50-70 cm.

Thuja occidentalis ‘Smaragd’ – Żywotnik zachodni ‘Smaragd’. Odmiana o średnim tempie wzrostu i wąskim, symetrycznym pokroju, osiągająca 3 m po 10 latach. Pędy zachowują intensywny szmaragdowy kolor nawet zimą. Gęstość sadzenia w rzędzie 50-60 cm

Thuja plicata ‘Kórnik III’ – Żywotnik olbrzymi ‘Kórnik III’. Polska, stożkowa odmiana, po 10 latach osiągająca ok. 3 m. Pędy zielone z żółtymi końcówkami. Powinna być sadzona co 80 cm.

Thuja plicata ‘Zebrina’


Thuja ma trwałe ulistnienie, dzięki czemu jest atrakcyjna przez cały rok
Thuja ma trwałe ulistnienie, dzięki czemu jest atrakcyjna przez cały rok

Żywotnik olbrzymi ‘Zebrina’. Odmiana stożkowa, silnie rosnąca, szeroka. Osiąga wysokość ok. 2,5 m. Początkowo o luźnym ułożeniu gałęzi, później mocno się zagęszcza. Ze względu na wielkość sadzić 80-90 cm.

Jeśli masz już swój typ, przypominamy, że wszystkie thuje wymagają żyznych i wilgotnych gleb, konieczne jest staranne przygotowanie dla nich podłoża. Zimą nie mogą być narażone na ostre wiatry, szczególnie jeśli nie zostały osłonięte przed słońcem. Stanowisko dla żywotnika powinno być półcieniste lub słoneczne. Jeśli spełnisz te wymagania, żywotniki odwdzięczą się tworząc piękną zieloną ścianę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Projektowanie ogrodów i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Dobór odmian thuji na wysokie żywopłoty

 1. darek pisze:

  Hej
  A ja mam pytanie. Potrzebuję wysokiej tui, która rośnie szybko i która dorośnie do wysokości ok 10m gdyż za płotem mam nieciekawy budynek właśnie o wysokości 10 metrów, który chciałbym zasłonić? Czy jest w ogóle taka tuja? A jeśli tak to w jakiej odległości od siebie sadzić drzewka żeby osiągnąć efekt wysokiego gęstego płotu?

 2. Jan Klimek pisze:

  Dziękuję za te cenne uwagi i wskazówki. Urządzamy ogród na działce budowlanej w związku z tym chętnie się uczymy i korzystamy z Waszych opisów i zaleceń.
  Już mamy domek ogrodnika oraz zasadzone sadzonki świerków pospolitych w dwóch rzędach od str. północnej działki. Po str. wsch. i zach. nasadziliśmy pod żywopłot thuje szmaragd. Teraz od str. frontu-południa namyślam się co pięknego wsadzić ? Coś kwitnącego-może rododendrony ?
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz